Sivun "Udmurtan kieli" versielöin eroloi

210 merkkiä lisätty ,  11 vuotta sitten
Please use prefixed templates
(New page: Udmurtan kieli kuuluu uralilaizen kieliperehen suomi-ugrilaizen kielijoukkuon permiläizeh oksuh. {| class="wikitable" ! '''Sijamuoto''' || Yksikkö || Karjalaizekš || Monikko ||...)
 
(Please use prefixed templates)
! '''Sijamuoto''' || Yksikkö || Karjalaizekš || Monikko || Karjalaizekš
|--
| Nominatiivi || '''гурт''' {{Wp/krl/IPA|[gurt]}} || ''kylä'' || '''гуртъёс''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjos]}} || ''kylät''
|--
| Akkuzatiivi || '''гурт''' {{Wp/krl/IPA|[gurt]}}<br /> '''гуртэз''' {{Wp/krl/IPA|[gurtez]}} || ''kylyä'' || '''гуртъёсты'''<br />'''гуртъёсыз''' || ''kyliä''
|--
| Genetiivi || '''гуртлэн''' {{Wp/krl/IPA|[gurtlen]}} || ''kylän'' || '''гуртъёслэн''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjoslen]}} || ''kylien''
|--
| Ablatiivi || '''гуртлэсь''' {{Wp/krl/IPA|[gurtles̡]}} || ''kyläztä'' || '''гуртъёслэсь''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosles̡]}} || ''kyliztä''
|--
| Datiivi || '''гуртлы''' {{Wp/krl/IPA|[gurtlɨ]}} || ''kylälle'' || '''гуртъёслы''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjoslɨ]}} || ''kylille''
|--
| Karitiivi || '''гурттэк''' {{Wp/krl/IPA|[gurttek]}} || ''ilman kylyä'' || '''гуртъёстэк''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjostek]}} || ''ilman kyliä''
|--
| Adverbiaaline || '''гуртъя''' {{Wp/krl/IPA|[gurtja]}} || ''kylän'' || '''гуртъёсъя''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosja]}} || ''kylän''
|--
| Komitatiivi || '''гуртэн''' {{Wp/krl/IPA|[gurten]}} || ''kylän kanssa'' || '''гуртъёсын''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosen]}} || ''kylien kanssa''
|--
| Approksimatiivi || '''гуртлань''' {{Wp/krl/IPA|[gurtlaɲ]}} || ''kylän luo'' || '''гуртъёслань''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjoslaɲ]}} || ''kylien luo''
|--
| Lokatiivi || '''гуртын''' {{Wp/krl/IPA|[gurtɨn]}} || ''kyläzzä'' || '''гуртъёсын''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosɨn]}} || ''kylizzä''
|--
| Illatiivi || '''гуртэ''' {{Wp/krl/IPA|[gurte]}} || ''kylähän'' || '''гуртъёсы''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosɨ]}} || ''kylihin''
|--
| Elatiivi || '''гуртысь''' {{Wp/krl/IPA|[gurtɨs̡]}} || ''kyläztä'' || '''гуртъёсысь''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosɨs̡]}} || ''kyliztä''
|--
| Tranzitiivi || '''гуртэти''' {{Wp/krl/IPA|[gurteti]}} || ''kylän läpi'' || '''гуртъёсти''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosti]}} || ''kylien läpi''
|--
| Terminatiivi || '''гуртозь''' {{Wp/krl/IPA|[gurtoz̡]}} || ''kylän asti'' || '''гуртъёсозь''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosoz̡]}} || ''kylien asti''
|--
| Egressiivi || '''гуртысен''' {{Wp/krl/IPA|[gurtɨs̡en]}} || ''kyläztä'' || '''гуртъёсысен''' {{Wp/krl/IPA|[gurtjosɨs̡en]}} || ''kyliztä''
|}
 
0

muokkausta